بیشتر استان های کانادا به سمت دو مرحله ای کردن برنامه های بیزینسی و کار آفرینی خود متمایل می شوند. در این حالت ابتدا از متقاضیان درخواست میشود که با ویزای کاری وارد شده و شروع به احداث بیزینس و کسب و کار خود نمایند و بعد از 2 سال آنها میتوانند برای اقامت دائم اقدام نمایند.

جدیدترین استانی که به سمت مهاجرت بیزینسی 2 مرحله ای رفته، استان منیتوبا است. این استان با معرفی برنامه بیزینسی جدید در سال 2018 ، به برنامه های مهاجرتی تک مرحله ای خود پایان می دهد که متقاضی ابتدا اقامت دائم دریافت می نمود و می بایستی ودیعه بیزینسی پرداخت می کرد.

منتیوبا به استان های بریتیش کلمبیا ، آنتاریو، ساسکاچوان و نواسکوشیا می پیوندد که چند سالی است که برنامه های سرمایه  گذاری و کسب و کار 2 مرحله ای دارند.

استان های پرنس ادوارد و نیوبرانزویک تنها استانهایی در حال حاضر هستند که برنامه مهاجرتی سرمایه گذاری تک مرحله ای دارند. البته استان آلبرتا هم چنین برنامه ای دارد که مخصوص کشاورزان می باشد.

برنامه سرمایه گذاری استان کبک هم تنها برنامه سرمایه گذاری بدون نیاز به احداث بیزینس می باشد که تنها با پرداخت پول منجر به اقامت دائم کانادا می گردد.

در قالب برنامه های تک مرحله ای بسیاری از متقاضیان مهاجرت که هیچ تمایلی به ماندن در استان های کم جمعیت  نداشتند تنها با پرداخت ودیعه بیزینسی اقامت دائم دریافت می کردند . با دریافت اقامت دائم به دلیل وجود قانون اساسی کانادا بسیار دشوار است که بتوان آنها رو مجبور به ماندن در استان و احداث بیزینس کرد وقتی که اقامت دائم خود را دریافت کرده کرده باشند. داشتن حق انتخاب برای محل کار و زندگی  برای افراد مقیم در کانادا یکی از اساسی ترین اصول چارتر حقوق بشر کانادا می باشد.

اخیرا برنامه پرنس ادوارد گزارشی منتشر کرده است که نشان میدهد نزدیک به 18 میلیون دلار از کسانی در سالهای 2016 و 2017 در این برنامه قبول شده اند دریافت کرده است که هیچ کدام در پس از قبولی در برنامه تمایلی به زدن بیزینس نداشته و ودیعه خود را بخشیده و به استان دیگری رفته اند.مبلغ این ودیعه برای برنامه مهاجرتی استان پرنس ادوارد 200 هزار دلار می باشد که پس از یکسال زندگی در استان بدون احداث بیزینس 50 هزار دلار آن به متقاضی برگردانده میشود و 150 هزار دلار مابقی در صورت احداث بیزینس پس داده می شود.

تغییر برنامه بیزینسی پرنس ادوارد به صورت دریافت نامه ابراز علاقه مندی

از سال 2018 برنامه بیزینسی پرنس ادوارد به این صورت تغییر می کند که اول متقاضیان بایستی اقدام به تشکیل پرونده ابراز علاقه مندی ( Expression of interest )  نمایند و متقاضیان در کنار یکدیگر قرار گرفته و امتیاز بندی میشوند و به صورت دوره ای امتیازات بالاتر برای اقدام برای برنامه دعوت می شوند.

تا به حال کسانی که 50 امتیاز در سیستم امتیاز بندی این برنامه کسب میکردند میتوانستند اقدام به ارسال تشکیل پرونده اقامت دائم نمایند که این روش از سال 2018 تغییر کرده و مثل بیشتر برنامه های بیزینسی استان های دیگر می گردد که به صورت Expression of interest هستند.